Ariana | Blogger | X X

poniedziałek, 6 listopada 2017

Czym jest rzeczywistość, jeśli nie tym, czym się wydaje?


Poppapraniec zauważył ostatnimi czasy pozytywny trend na rosnące zainteresowanie książkami popularnonaukowymi, w szczególności tymi, które poświęcone są fizyce i tajemnicom wszechświata. Do grona naukowców przekładających na język zrozumiały dla przeciętnego zjadacza chleba naukowe nowinki i tłumaczących podstawy wiedzy, którą trudno ogarnąć bez odpowiedniego wprowadzenia, dołącza Carlo Rovelli z pozycją „Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje". Opowiada w niej o nowym obrazie świata i jego ciągłe ewolucji, a także odpowiada na pytania: z czego składa się świat? czy istnieją czas i przestrzeń? oraz czym dokładnie jest rzeczywistość? Poruszana tematyka z pewnością wzbudza zainteresowanie, również poppapraniec dał się uwieść zapewnieniom udzielenia odpowiedzi na te frapujące kwestie.

Poppapraniec za chwilę zacznie nadużywać cudzysłowu

„Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje” podzielona jest na cztery, logicznie połączone części, dzięki którym autor na początku gładko zaznajamia czytelnika z poglądami starożytnych umysłów, by następnie prześledzić z nim rozwój najważniejszych teorii dotyczących natury rzeczywistości aż do teraźniejszych spekulacji. Książka, choć porusza problematykę wcale nie najprostszą, jest łatwa w odbiorze, na co składa się sposób przedstawiania informacji („jest to taka odpowiedź na pytanie o naturę rzeczywistości, jakiej udzieliłbym znajomemu podczas wspólnego spaceru brzegiem morza w długi letni wieczór”.) i uprzednie oswojenie z kontekstem, niezbędnym do zrozumienia natłoku wiedzy płynącej z lektury tej fascynującej książki. Carlo Rovelli stara się używać jak najmniej równań, zastępując trudne w zrozumieniu wzory ich szczegółowym opisem; używa języka prostego, ograniczając słownictwo naukowe do minimum, także rozkłada trudniejsze w przyswojeniu rzeczy na mniejsze czynniki, dbając jednak o to, by odbiorca się w tych tłumaczeniach nie poplątał. W myśl twierdzenia Einsteina, że „wszys­tko po­win­no być tak pros­te, jak to tyl­ko możli­we, ale nie pros­tsze."

Ilustracje pomagają w przyswajaniu wiedzy, ale stanowią też atrakcyjny dla oka element

Ponadto Rovelli tłumaczy terminy naukowe w naprawdę przystępny sposób. Poppaprańcowi przypomina się chociażby wyjaśnianie wielkości nanosekundy, potrzebnej do zrozumienia rozciągniętej teraźniejszości: „(...) to tylko kilka nanosekund, czyli praktycznie nic (w sekundzie jest tyle nanosekund, ile jest sekund w trzydziestu latach". Poppapraniec chciałby także zwrócić uwagę na licznie rysunki i schematy, które znacznie przyczyniają się do szybszego zrozumienia i łatwiejszego zapamiętania informacji prezentowanych treści. Są to rysunki klarowne, jednocześnie też przyjemne dla oka. Carlo Rovelli w swojej powieści często zwraca się bezpośrednio do czytelnika, co nieco zmienia podejście do lektury. Szczególnie sympatyczne wydały się poppaprańcowi ostrzeżenia typu, nie przejmuj się mój czytelniku, jeśli nie zrozumiesz tego, co jest zapisane na kolejnej stronie, bo zaraz ci wszystko wyjaśnię. Poppapraniec po pierwsze nie czuł się jak matoł, kiedy nie rozumiał, po drugie, poczuł do Włocha nić sympatii.

Czym właściwie jest czas?

I żeby było jasne, ta popularnonaukowa książka nie jest skierowana wyłącznie do asów fizyki, bo, wierzcie na słowo, nawet taki humanista jak poppapraniec jest w stanie zrozumieć, co chciał swoim czytelnikom przekazać Carlo Rovelli. Poppapraniec pokusi się o stwierdzenie, że tytuł będzie zrozumiały nawet dla największych ignorantów fizyki. „Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje" to kolejna wciągająca książka, która porusza tematykę nie najłatwiejszą w zrozumieniu, ale na pewno bardzo intrygującą. Może nie rozbawi jak inni przedstawiciele tego gatunku, ale bynajmniej nie należy zaliczać tego jako wady. Wzbudzi za to żądzę poszerzania swojej wiedzy i tchnie w czytelnika ducha odkrywcy. A to chyba właśnie o to chodzi w literaturze popularnonaukowej.


Tekst powstał we współpracy z